РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА НА СИСТЕМСКИ НАЧИН
ДАТУМ: 05.10.2012.Министарство правде и државне управе приступиће решавању проблема на системски начин, кроз доношење нових закона и уз помоћ оних који ће те законе примењивати, како би се исправиле штетне последица реформе правосуђа у претходном периоду, истакао је министар правде и државне управе Никола Селаковић, након данашње посете Нишу, где је боравио поводом отварања другог дана десете јубиларне екс-ју Конференције међународног приватног права.
У оквиру конфреренције, која је била организована на правном факултету, министар Селаковић говорио је о значају хашких конвенција и других билатералних и мултилатералних уговора, нагласивши да Србија мора да створи систем међународног приватног права који ће бити ближи и сличнији системима других држава света.
Током своје посете, министар Селаковић обишао је Апелациони суд, Виши суд, као и Основни суд у Нишу, како би се упознао са проблемима са којима се суочавају нишке судије и тужиоци. "Реформа правосуђа из 2009. године, оставила је свима исте проблеме, ма који град у Србији био у питању. Неефикасан систем, оптерећеност судија и тужилаца великим бројем предмета - су само неке од критичних тачака које угрожавају правну сигурност наших грађана", навео је министар правде.
"Велики проблеми постоје и у раду судске администрације. Ти људи су оптерећени великим обимом посла. Министарство правде и државне управе има задатак да брине о добробити сваког за кога одговара, како у министарству, тако и у судовима", истакао је Селаковић и додао да министарство мора да побољша услове рада, као и опште стања свих запослених за које је надлежно, како би створило бољу, ефикаснију и оперативнију судску администрацију.
Министар Селаковић је нагласио да стабилност правосудног система мора бити заснована поштовању одлука Уставног суда, као и на јачању независности институција као што су ВСС, ДВТ и Правосудна академија и стварању критеријума за јачање њихове одгворности. "У најкраћем року биће оформљена радна група која ће радити на изради Националне стратегије за реформу правосуђа на 5 година и Акционог плана на 3 године. Морамо поставити темељ на којем ћемо моћи да поправимо лоше стање у правосудном систему и створимо све неопходне услове, што је задатак овог министарства, за приступање преговора за прикључење ЕУ".
Такође, министар правде је додао да је јуче на седници Владе Србије усвојен нацрт предлога Закона о амнестији, који је прослеђен Скупштини на усвајање по хитном поступку.